Přeskočit na hlavní obsah

Organizace výukových materiálů a příprav aneb Hledání ideální cesty!

Dnešní příspěvek je poslední předprázdninový. Bude spíše organizační a já pevně věřím, že se nám v komentářích rozjede zajímavá diskuse o tom, jak to máte vy!

Vzhledem k bilancování na konci roku a rovnání šuplíků a poliček by se mohl hodit.

Jak si organizovat přípravy do hodin?

1) Papír, tužka, 4kroužkový pořadač A5


S touto variantou jsem si vystačila poměrně dlouho, hlavně v počátcích své praxe. Přípravy jsem si rozepisovala do pořadače, kam jsem mohla vkládat listy. Na konci roku jsem založila do jiného pořadače a nové přípravy s úpravami chystala podle minulého roku, ALE:
  • Bylo to strašného psaní a já děsně škrábu, často také z lenosti něco nedopíšu a samozřejmě si za rok nevzpomenu, jak jsem to tehdy myslela...
  • Nemluvě o tom, že jsem stále více používala digitální materiály, odkazy na videa atd. a to se na papír zaznamenává zbytečně složitě.
Momentálně pořadač stále používám, ale jen pro přehled, klasifikaci a hlavně HV, kterou také učím od 3.-9. třídy, takže potřebuji mít někde napsáno, kterou písničku jsem s třídou kdy prováděla...

2) Google disk



S online výukou samozřejmě nastala revoluce a své po různu rozmístěné materiály (disk v počítači doma, disk v počítači ve škole, Dropbox, osobní google disk) jsem začala směřovat na školní google disk s výrazně větší kapacitou a přístupností odkudkoliv...
Jiří Karen snad odpustí, ale nechal nás při své prezentaci nahlédnout do své organizace, která má určitě své kouzlo:
  • na svém google disku má složky podle tříd a v jednotlivé dokumenty s přípravami a pracovními listy.
  • případné odkazy samozřejmě umisťuje přímo do google dokumentů.

3) Uspořádání v Google classroom

Ale vzhledem ke své posedlosti systémem (dost o tom vypovídá fakt, že jsem během prvního lockdownu šťastně katalogizovala naší poměrně obsáhlou školní knihovnu v Bakalářích...), jsem zkusila už loni organizovat plán hodin přímo v Google classroom. Vytvořila jsem si vedle kurzů pro žáky své kurzy Přípravy D6, D7 atd. 
  • V každém materiálu má popsanou metodiku, připravené odkazy a přehled, jak jdou lekce za sebou. 
  • Při přípravách si je rovnou naplánuji na konkrétní datum.  
  • Když se sejde rok s rokem, kurz Přípravy si zkopíruji a starý archivuji, takže se všech příprav se stane zase koncept.
  • Případné poznámky kvůli úpravám na další rok si vpisuji přímo do dané lekce
Občas mě samozřejmě jímají noční můry o tom, jak zkolabuje Google. Na druhou stranu bych asi v tom průšvihu nebyla zdaleka sama.
A JAK ORGANIZUJETE SVÉ VÝUKOVÉ MATERIÁLY VY?

A S KÝM SE POTKÁM NA LETNÍ ŠKOLE ÚSTR V DOXU?

Komentáře

  1. pořadače, eurosložky, google disc a ve všem mám neskutečný maglajz :-D Ale to je tím, že jakýkoliv funkční systém se mi po čase rozpadne, takže zkusím zase od září znovu a lépe :-) Na letní školu jedu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. 😁 Chápu to zcela, moje materiály mají k dokonalosti v uspořádání stále daleko. Tak to se na letní škole uvidíme!

      Vymazat
  2. Štvalo mě to věčné přepisování - takhle hned vidím celé téma jako celek.

    OdpovědětVymazat
  3. Já teď zkouším Planboard, měl by umět to, co máte v učebně, ale zatím nejsem zcela spokojená :-) Chtěla bych se ještě zeptat, jak zvládáte k odučeným hodinám dělat reflexi? Ráda bych si do budoucích let k přípravám poznamenala, co fungovalo, případně co chci změnit a krom nedostatku času ještě bojuji se systémem :-) Neměla byste tip?

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý den,
    také jsem po těchto plánovačích pokukovala, ale nechtěla jsem se učit v novém programu. Ideálně si metodické poznámky píšu právě rovnou do google classroom, takže když na přes rok kurzy kopíruji a archivuji, mám to tam.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Národní obrození a rok 1848. Věčně proklínané, může být zajímavé? 2.0

Další příspěvek, který dozrál na změnu! V tématu  národního obrození vidím pro rozvíjení různých metodických přístupů ještě poměrně velký prostor... Osobně vnímám toto období jako zajímavé, plné změn a pohnutých osobních osudů. Téma jde často do groteskních nadsázek, s kterými se dá krásně pracovat. Doporučení: Domluvte se s češtinářem/kou, ať to neberete dvakrát... 1) EVOKACE Začínáme brainstormingem a otázkami  Co dělá národ národem? Podle čeho poznáte, že někdo patří do jednoho národa? většinou se ve třídě dojde k následujícím poznatkům - stejný jazyk, společná historie, společné území, stejné zvyky... Dále se ptám Kolik národů žilo v Habsburské monarchii na přelomu 18./19. století? K tomu žákům promítnu mapu   z Českého historického atlasu. Tento úvod by neměl zabrat více než 10 minut. Žáci si pak zapíší do sešitu 4 jména a pod každým vynechají 1-2 řádky, jsou to: Josef Dobrovský, Josef Jungmann, František Palacký a Václav Hanka.   V PC-učebně si zahrají hru vytv...

Úvod do starověkého Řecka - mýty a pověsti 2.0

Jak už to tak bývá, po čase praktikování zveřejněného nápadu ve výuce je čas příspěvek trochu obměnit. Ve výuce ráda používám videa a dokumenty. Děti to baví a hodně si z toho pamatují. Samozřejmě je nutné vymyslet k videím nějakou aktivitu. Ideálně smysluplnou, která povede k cíli hodiny. V případě předložené metodiky bych ideálně viděla cíle 2:  JAK SE PŘÍBĚHY Z ŘECKÉ MYTOLOGIE PROMÍTAJÍ DO SOUČASNOSTI (V JAZYCE ČI KONKRÉTNÍCH MÍSTECH, KTERÁ SE DOCHOVALA DODNES)? JACÍ BYLI ŘEČTÍ BOHOVÉ? CHTĚL/A BYCH VĚŘIT V TAKOVÉ BOŽSTVO? Je to myslím trochu lepší cíl, než "Žáci se seznámí s řeckou mytologií." (Což v podstatě skýtal původní příspěvek). Pokud to dokážete lépe formulovat, do komentářů s tím... Nějaká stručná metodika do kapsy pro práci s videy by byla potřeba jako sůl - každý k tomu přistupuje jinak a možností je spousta. Asi nejhorší verze, a teď budu střílet do vlastních řad, je doplňovací pracovní list. Vím, že jich v sekci videa pár najdete a sama to vnímám jako takovou...

První světová válka - rozcestník nápadů verze 2.0

Jak jsem již naznačila, při psaní příspěvků k dějinám 20. století se budu hodně opírat o již existující zdroje, nápady a weby. V případě dnešního příspěvku se tedy bude jednat spíše o rozcestník různých nápadů, které při probírání 1. světové války využívám. Je na vás, jestli je využijete ve stejném pořadí, nebo vás osloví jen některé z nich. 1) Využijte nápady z metodického sborníku ASUD - Inspirace č. 15 k 1. světové válce , který je ke stažení zde . Velmi ráda využívám rozbory karikatur, které zasvěcují do příčin 1. světové války. Např. s těmito, podrobnosti naleznete ve sborníku.   2) Po rozboru karikatur se věnujeme vypuknutí války. K atentátu v Sarajevu existuje zpracovaná metodika a pracovní na Stream.cz - Slavné dny/list zde . Nebo využijte super hodinu od Pavly Nawratové zde . 3) Pro snadnou orientaci v událostech 1. světové války ráda využívám následující pracovní list, při jehož vyplňování žáci pracují s dobovými fotografiemi a informace si třídí skrze práci s lis...